מרכז המידע להכנה לכיתה א'

רוב הילדים המסיימים גן חובה, עתידים להשתלב בשנה העוקבת, לכיתה א'. במעבר בין גן לבית הספר קורה שינוי בסביבה מנקודת מבטו של הילד. הילדים עוברים ממסגרת קטנה למסגרת גדולה, מאווירת משחק לאווירת לימודים, מסביבה דומה של גילאים לסביבה של ילדים בגילאים שונים (בכיתות ב' עד ו').

לא מעט הורים מתלבטים לקראת סיום גן חובה, עם ילדיהם מוכנים ברמה הרגשית והקוגנטיבית, למעבר לכיתה א. מי שמסייעת להורים לקחת החלטה לגבי מוכנתם של הילד היא בדרך כלל הגננת, שיש לה את הידע, ההכשרה, הניסיון וכמובן היכרות עמוקה עם הילד – מה שמאפשר לה להעריך בצורה הטובה ביותר האם הילד מוכן לעלות לבית הספר או האם נדרשת עבורו הכנה נוספת לכיתה א'.

חשוב לדעת כי לא מעט מורים וצוות חינוכי מקצועי אינו ממליץ לילדים להכי מוכנים מידי לכיתה א, וטענתם נתמכת על הסיבה שילד צריך להגיע עם סקרנות ורצון ללמוד, להתפתח ולגלות את עולם הלימודים הבית ספריים בכל יום חדש. אם ילד יגיע מוכן מידי ויידע כבר את התכנים המיועדים ללימודים בכיתה א', הוא עלול להשתעמם ולא ליהנות מחווית הריגוש החיובית של לימודים בכיתה א'.

איך אדע אם הילד שלי מוכן לכיתה א'?

מוכנות של ילדים בגילאי 5-6 באה לידי ביטוי בתחומים הבאים:

טיפים להכנת ילדים לכיתה א'

  1. הכירו את תכני הלימוד. עזרו לילד להבין איזה חומר מצופה ממנו ללמוד בכיתה א'. להכין אותו בעזרת דפי עבודה, משחקים, תרגילים קטנים, ספרים, סרטונים ועוד.
  2. בקרו בבית הספר. הראו לילד את כיתה הלימוד, את חצר המשחקים, את מגרש הספורט ואת המבנה הכללי של בית הספר.
  3. דברו על כיתה א'. השתדלו לנהל שיחות תכופות עם הילד על כיתה א' כדי לתת לו תחושה של היכרות מוקדמת עם מה שצפוי לו. שאלו אותו שאלות וענו על תשובות. היו רגישים לתגובות של הילד ולהבעת חשש מצדו.
  4. פגשו את המורה. פגשו את המורה ושוחחו איתה יחד עם הילד ביום פתוח או במפגש טרום פתיחת שנת הלימודים.
  5. רכשו ציוד לבית הספר. גשו עם הילד לקנות ספרים, מחברות וכלי כתיבה. תנו לילד לבחור ולהיות חלק מהחוויה של רכישת ציוד לכיתה א.

אתם לא רוצים לפספס את המייל הזה...

גולשים רשומים מקבלים מאיתנו:

  ✔ דפי עבודה מקוריים ואיכותיים

  ✔ דפי עבודה חדשים לפני חגים ומועדים

  ✔ משחקים עם דפי עבודה

  ✔ המלצות והנחות על מוצרי לימוד לילדים 

הוסיפו את המייל שלכם (אנחנו לא שולחים ספאם!)